Tento e-shop využívá cookies (technické - nezbytné pro chod e-shopu), analytické a marketingové.
Jak vznikl PLYŠOVÝ MEDVÍDEK
Jak to u velkých objevů bývá, příběhů vzniku je víc. Vyberte si sami, který se dotkne vašeho srdce.
V rodinné knize tohoto plyšáka je rok 1902 velice zásadní. Je to datum, kdy se na světě objevuje první plyšový medvídek a rychle okouzluje všechny, kteří jej spatří. Dobývá srdce dětí i dospělých, stává se z něj hračka pro nejmenší, malé i větší děti a aspiruje na roli oblíbeného sběratelského kousku, za který jsou zájemci ochotni zaplatit ohromné sumy peněz.
Jak jsme v úvodním nadpisu zmínili, příběh vzniku není úplně jasný. K dispozici jsou dvě verze a záleží čistě na čtenáři, kterou bude považovat za tu pravou. Je jasné, že Evropané považují za zrod medvídka město Brenz, kdežto Američané budou do nekonečna tvrdit, že se první plyšový medvídek objevil na světě v Brooklynu.
Německý plyšový medvídek z rodinné společnosti Steiff
Hned na začátku je zapotřebí zmínit, že v evropském příběhu se plyšový medvídek rodil poněkud déle než v tom americkém. A abychom celý obsáhli, bude trochu delší a začínat bude již v roce 1847, kdy se narodila zakladatelka světoznámé společnosti Steiff Margarete. Plyšové hračky nebyly to první, co jí v jejím podnikatelském životě zaujalo, protože původním podnikatelským záměrem, kterému se věnovala, byl prodej oděvů a domácích potřeb.
V roce 1880 ale přichází zásadní zvrat. V módním časopise vidí vzor látkového slona. Moc se jí líbí, a tak ho vyrábí a prodává jako jehelníček. Jestli jej některá z hospodyněk používala primárně jako jehelníček v historických příbězích nedohledáte. Naleznete ale udivení nad rychlostí, s jakou si látkového slona oblíbily malé děti. A všimla si toho i Margarete Steiff, a tak rozšiřuje svůj sortiment a k látkovému slonu přidává opice, osly, koně, velbloudy, prasata, myši, psy, kočky, králíky a žirafy. A dveře, kterými o pár let později vejde plyšový medvídek se otvírají. :)
O 17 let později v roce 1897 vstupuje do společnosti synovec Margarete jménem Richard Steiff. Chvíli se aklimatizuje, aby v roce 1902 přišel se skvělým nápadem použít na látkové hračky mohérový plyš. A je to tady! Vzniká první plyšový medvídek jménem "Bear 55 PB". Jeho prezentace na veletrhu hraček v Lipsku má ohromný úspěch a povědomí o společnosti Steiff začíná strmě růst. Plyšové hračky prodává v obchodním domě Harrods v Londýně, dalším úžasným milníkem je spolupráce se světoznámou společností Disney.
Jak poznáte plyšáky společnosti Steiff?
Nádherné, velice luxusní, cenově trochu náročnější plyšáky společnosti Steiff poznáte na první pohled díky "knoflíku v uchu". Na knoflíku byl původně zobrazený slon. Postupem času se v knoflíku začal objevovat název společnosti.
Americký Teddy Bear z Brooklynu
Jak už ze jména, který americký plyšový medvídek nese, vyplývá, má jeho zrození něco společného s americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem. A je tomu skutečně tak! Teddy Bear se stejně jako v evropském příběhu rodí v roce 1902. Konkrétně 14. listopadu, kdy se americký prezident a vášnivý lovec vydává na lov medvědů nedaleko Onwardu v Mississippi. Má ale obrovskou smůlu a za celou dobu lovu nepotká jediného medvěda. To je pořadatelům lovu pochopitelně velice líto a chtějí svému prezidentu udělat radost. Ostatní skupiny mají větší štěstí a naleznou a zaženou medvěda ke stromu, kde ho také připoutají. Theodorovi Rooseveltovi je nabídnuto, aby jej zastřelil.
Hodilo by se ale, aby americký prezident střílel do zvířete, které nemá šanci na útěk? Jistě, že ne! A protože to prezident považuje za nesportovní, odmítá střílet do bezbranného zvířete.
Tento příběh se velice rychle šíří celou Amerikou. Novinové články, které vycházejí 16. listopadu 1902, vyprávějí příběh "férového" prezidenta. Ve Washington Post se dokonce objevuje karikatura vzniklé situace. Tu vidí Morris Michtom, majitel brooklynské cukrárny a manžel ženy Rose, která vyrábí plyšová zvířátka. Na počest prezidenta spolu vyrábí "Teddy´s Bear". Požádají prezidenta o použití tohoto jména a s jeho požehnáním se rodí americký "Teddy Bear". Stejně jako v evropském příběhu, i v tom americkém popularita plyšové hračky neuvěřitelně rychle roste.
Závěr už je čistě na Vás. Líbí se Vám více ten evropský příběh o ženě, která dala do svého podnikání maximum a nakonec vybudovala světoznámou společnost nebo ten americký, který má tak trochu nádech zaoceánských příběhů? Možná je to jedno a nejdůležijší je, že je plyšový medvídek pro miminka a nejen je mezi námi a může nám dělat radost v každé další generaci.
Použité zdroje: v tomto článku byly použity následující zdroje ze stránek Steiff a nps.gov.
Komentáře
Diskuze je prázdná.